X KAPAT
/ Bilgi Merkezi / Hamam Böceğinin Zararları Nelerdir?

Hamam Böceğinin Zararları Nelerdir?

Hamam Böcekleri İnsan Sağlığını Nasıl Tehdit Eder?

Hamam böceği, zararları bakımından sağlığı tehdit eden bir haşere türüdür. Kimse yakınında hele de evinde hamam böceği olsun istemez. İğrenç ve tiksindirici bulunan hamam böceklerinin kendi dışkılarını ve birbirlerinin ölülerini bile yediklerini düşündüğümüzde bu algının oluşması hiç de şaşırtıcı değildir. Hamam böceklerinin kan emici olmamaları zararlı olmadıkları anlamına gelmez. Hamam böcekleri sadece kötü bir görünüme sahip değiller, bulaştırdıkları hastalıklarla da son derece zararlı ve tehlikeliler. 

Hamam böceğinin zararları nelerdir?

Hamam böceklerinin zararları hem ruhsal hem de bedenseldir. Evinizde hamam böceği varsa neden profesyonel bir ilaçlama firmasına başvurmanız gerektiğini hamam böceklerinin zararlarını öğrenerek daha ciddi bir şekilde idrak edebilirsiniz.
 • Hamam böcekleri ile beraber yaşamanın iticiliği: Hamam böcekleri görüntü olarak bile tiksindiricidirler. Çocuklarınızla ve evcil hayvanlarınızla birlikte yaşadığınız bir evin hijyenik olması gerekir. Elinizi attığınız her yer kendi dışkısını yiyen veya lağımdan biraz önce çıkmış bir hamam böceğinin gezdiği yer olabilir. Hamam böceği görme bu ve bunun gibi sebeplerle bazı kişilerde psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir. Ya bebeğinizin uyurken tavandan suratına hamam böceği düşerse?
 • Hamam böcekleri hastalık bulaştırırlar: Bakteri, protozoa ve virüsler hamam böceklerinin vücutlarında bulunmuştur. Hamam böcekleri salgıladıkları kötü kokular, etrafa bıraktıkları salgılar ve dışkılarla hastalıkları ve mikropları da çağırırlar. Örneğin oryantal hamam böcekleri çöpten ve çürümüş yiyeceklerden beslendikleri için bacakları ve vücutlarıyla buralardan aldıkları mikropları temiz bir yüzeye de taşırlar. Amerikan hamam böcekleri ishal, dizanteri, cüzzam, veba gibi bulaşıcı hastalıkları bulaştırır. Alerjilere ve astıma dahi yol açabilirler. Alman hamam böcekleri de astım ve tifo gibi hastalıklara yakalanma risklerini arttırmaktadır.
 • Hamam böcekleri alerji sebebidir: Özellikle büyük metropollerde yapılan araştırmalara göre; alt yapısı sağlam olmayan, daha yoksul kentsel bölgelerde yaşayan çocukların astıma yakalanmaları ile hamam böceklerinin arasında doğru orantı olduğu tespit edilmiştir. Hamam böceği istilalarının fazla olduğu yerler alerjik rahatsızlıkların da çok daha fazla görülebileceği yerler demektir.
 • Hamam böcekleri beslenme bozukluklarına ve gıda zehirlenmesine neden olurlar: Nişastalı yiyecekler, tatlılar ve et hamam böceklerinin en sevdiği yiyecekler olsa da bir hamam böceği asla aç kalmaz, gerekirse yere düşen bir saçı, kendi dışkısını, hatta arkadaşının ölüsünü bile yiyebilir! Evde açıkta kalan yiyeceklere de kokusunu, salgısını, dışkısını ve dolaştığı pis yerlerdeki mikropları bulaştırarak hem yiyeceklerin yapısını bozar hem de etrafa mikrop saçar. Ağzı açıkta kalmış bir meyve tabağının üzerinden, gece siz uyurken kaç tane hamam böceğinin dolaştığını ve o meyvenin tadına baktığını asla bilemezsiniz.
Evinizdeki hamam böceklerini kesin bir şekilde yok etmek için “Bayer Koruma Programı” üyesi, Sağlık Bakanlığı onaylı kalite belgelerine sahip Tekniktürk’e başvurabilirsiniz. Profesyonel bir yardımın güvenilirliği gibisi yok!

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
  teknikturk@teknikturk.com.tr
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •