X KAPAT
/ Bilgi Merkezi / Hamam Böcekleri ve Bulaştırdıkları Hastalıklar

Hamam Böcekleri ve Bulaştırdıkları Hastalıklar

Bulaşıcı Hastalıklar Hamam Böcekleriyle Taşınır...

Eğer evinizde hamam böcekleri varsa, bunun hamam böceğini yok etme adına hoş olmayan bir deneyim olabileceğini gayet iyi biliyorsunuzdur. Hamam böceklerinin dikenli bacakları, tarih öncesine ait görünümleri ve mutfaklarda ve banyolarda saklanma alışkanlıkları, en zor etkilenen insanın bile midesini bulandırmaya yeter.
Ancak birçok kişi, hamam böceklerinin hiç de çekici olmayan ev misafirleri olmalarının yanında, evlerimize, okullara, iş yerlerine ve diğer binalara girdiklerinde, ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceklerinin farkında değildir. Birincisi, hamam böcekleri, özellikle çocuklarda astım ve alerji tetikleyicisi olabilirler. Ayrıca, bu haşerelerin insanlara birçok ciddi hastalık bulaştırdığı bilinmektedir ve bu durum da, bu haşerelerin evlerimizdeki varlıklarını daha da ciddi hale getirmektedir.

Hamam böcekleri kanalizasyon, borular, su giderleri ve banyolar gibi nemli alanlarda yaşarlar... 

Buralarda, kanalizasyonda, çöplerin içinde, çürüyen maddelerin üzerinde ve diğer pis yerlerde yürüdükçe bacaklarının dikenleriyle mikropları toplarlar. Daha sonra bu mikropları –kabuklu derileriyle ve dışkılarıyla- yiyeceklere ve yiyecek yüzeylerine bulaştırırlar.

Eğer bir insan bilmeden hamam böceklerinin mikrop bulaştırdıkları yiyecekleri yerse, bu onu oldukça hasta edebilir. Toplamda, hamam böceklerinin, E. Coli ve Salmonella dahil 33 tür bakteri, 6 tür parazit solucan ve 7 tür insan patojeni yaydığı bilinmektedir. E. Coli ve Salmonella bakterileri gıda zehirlenmesine veya Gastoenteritis’e yol açabilirler. Genel belirtiler bel ağrısı, şiddetli mide krampları ve hassasiyet, ishal, kusma ve bulantıdır. Bazı kişilerde şiddetli ishal görülür ve bu da su kaybına neden olacağından, kişinin hastaneye kaldırılmasını gerektirebilir. Nadir durumlarda da, bakteri kan akışına yayılarak, hayatı tehdit eden enfeksiyonlara yol açabilir.

Neyse ki, ev sahiplerinin hamam böceklerinin evlerini istila etmesini önlemek ve aileleri için bu sağlık tehditlerini ortadan kaldırmak için yapabilecekleri birkaç şey mevcuttur. Birincisi ve en önemlisi, sıhhi temizlik anahtardır. 

 • Evinizi, özellikle de mutfağınızı ve banyonuzu, yemek kırıntılarından ve diğer atıklardan temizleyin. 
 • Sık sık elektrikli süpürge yapın ve yemeğinizi hazırladıktan sonra tezgâhları ve diğer gıdayla temas eden yüzeyleri silmek için bir dezenfektan kullanın. 
 • Mümkün olduğunca, bulaşıkların lavaboda yığılmalarından kaçının. 
 • Çöpü sık sık boşaltın ve çöpünüzü, dışarıda bulunan ağzı kapalı konteynırlara atın.
 • Kilerinizin envanterini alın. Karton kutularda saklananlar gibi haşerelerin kolayca ulaşabilecekleri yiyecekleri kontrol edin. Bu yiyecekleri sağlam, kapalı kaplara aktarın ve son kullanma tarihi geçen yiyecekleri atın. 
 • Evcil hayvanınızın yiyeceğini kapalı kutuda tutun ve hayvanınızın yemek kabını sık sık yıkayın. 
 • Son olarak, evinizin nemini azaltmak, hamam böceklerini ve diğer haşereleri uzaklaştırmada yardımcı olacaktır. Lavaboların ve diğer aygıtların altındaki sızıntıları tamir edin ve nemli alanlara veya bodrum katlarına nem giderici cihaz takın.
Eğer evinizde hamam böceği izine rastladıysanız, daha işin başında hemen profesyonel bir haşere kontrol firmasına başvurun. Aradığınız taktirde “Bayer Koruma Programı” üyesi Tekniktürk’ ün uzmanları evinizi kontrol edecek, türleri onaylayacak ve ailenizi güvende ve sağlıklı tutacak etkili bir işlem tavsiye edecektir.


ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
  teknikturk@teknikturk.com.tr
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •