X KAPAT
Serdar AYDEMİR | Tekniktürk
/ Bilgi Merkezi / Serdar AYDEMİR

Serdar AYDEMİR

Serdar AYDEMİR
Uzmana Danış
1998 yılından bugüne ilaçlama sektörünün saha uygulama, pazarlama ve yönetim konularında görev alan Serdar AYDEMİR Halk Sağlığı ve Haşere Kontrolü konusunda hizmet veren Tekniktürk’ün genel müdürüdür.

Kocaeli Üniversitesi Satış ve Pazarlama bölümü mezunu olan Serdar AYDEMİR, aynı zamanda Halk Sağlığı ve Haşere Kontrolü Derneği (HASKOD) yönetim kurulu üyeliğini de sürdürmektedir.

İş süreçlerinin kurumsallaşması adına İSO 9001 kalite sisteminin kurulması, haşere mücadelesinde bilimsel ve teknik bilgi birikiminin önemi ve yurtdışındaki gelişmeleri takip edebilme adına NPMA (National Pest Management Association) üyeliği ve Bayer Koruma Programına dahil olma süreci önem verdiği çalışmalar olmuştur.

Dijital Pazarlama, Dijital Strateji, Arama motoru reklamcılığı (Google), Sosyal Medya Pazarlama özel ilgi alanları içinde yer almaktadır.
 • Uzmanlarca verilen yanıtlar öneri mahiyetinde olup uygulamada karşılaşılabilecek her türlü maddi-manevi zarardan ve olumsuz sonuçlardan ilgili uzman ve/veya Tekniktürk sorumlu değildir. Uzmanlarımızın uzmanlık alanı dışındaki sorulara veya daha önce cevaplanmış sorulara cevap verilemeyecektir, hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.

YAYINLANMIŞ MAKALELERİ

Fare (Kemirgen) İstasyonu Ne İşe Yarar?

Hızlı üreme ve toplu yaşama özellikleri nedeniyle yuvalandıkları bölgeleri haşereler gibi istila eden fareler, hemen her şeyi kemirebilmelerini ve ısırabilmelerini sağlayan çok güçlü dişlere sahiptirler. Fare kemirmesi ve fare ısırması ile mobilyalar, besin kaynakları, kıyafetler, kablolar gibi neredeyse bütün eşyalara zarar vermelerinin yanı sıra, fare idrarı ve fare pisliği aracılığıyla da tehlikelerini arttırırlar.

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Fare Kapanları Nasıl Kullanılır?

Doğanın en zararlı memelileri arasında yer alan fareler için hemen her şey besin kaynağı olarak görülebilir. Güçlü dişleri sayesinde mermeri bile kemirebildikleri için mobilyalar, kablolar, depolardaki eşyalar ve kıyafetler, besinlerle birlikte tehdit altındadır. Ayrıca farelerin zararları bunlarla sınırlı değildir. Fare pisliği ve fare idrarı ile ölümcül hastalık hastalıklar bulaşabildiği gibi, fare ısırması ve fare kemirmesi nedeniyle insanlar ve ev hayvanlarının özellikle yumuşak dokuya sahip kulak, burun, parmak, dudak gibi uzuvları da tehlike altındadır.

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Fare Zehri İnsanı ve Diğer Hayvanları Öldürür mü?

Kemirgenler arasında en zararlı ve tehlikeli türlerden olan fareler, hızlı üreme ve toplu yaşama özelliklerine sahiptirler. Bu da farelerin zararlarının artmasına neden olur. Ev faresi, çatı faresi, lağım faresi, sıçan gibi fare çeşitleri evlerde ve insanların yaşam alanlarına yakın bölgelerde yuvalanırken tarla faresi, kör fare gibi türler de ekili arazileri, seraları, fidanlıkları tercih ederler. Kısacası fareler çok soğuk alanlar hariç hemen her şartta yaşayabilirler.

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Mavi Akrep ve Zehri

Mavi akrep, Pandinus imperator (İmparator akrebi) türüne ait, 20 cm’ye kadar uzayabilen boyu, 30 gram civarındaki ağırlığıyla dünyanın en büyük akrepleri arasında yer alır ve sadece Batı Afrika’nın yağmur ormanlarında bulunur.

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Böcek İlaçları Kokar mı?

Böcek ilaçlarının kokulu ya da kokusuz olması, ilacın böcekler üzerinde ne kadar etkili olduğunu göstermez. Böcek ilaçları, böcekleri kokularıyla değil; temas yoluyla öldürür. Yani böceğin ilacın olduğu yerden geçmesi, ilaçla direkt olarak temas etmesi gerekir. Bu da kokulu böcek ilaçları iyidir, kokusuz olanlar kötüdür gibi bir düşüncenin yanlış olduğunun kanıtıdır.

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Karafatma Böceğinin Özellikleri

Kara böcekgiller (Tenebrioniddae) familyasının bir üyesi olan karafatma, diğer adıyla oryantal hamam böceği, karanlık yerlerde yaşamayı seven, geceleri aktif olan bir böcektir. Genellikle hamam böcekleri ile karıştırılan karafatmalar isimlerinden anlaşılacağı gibi siyahken, hamam böcekleri kahverengi ve karafatmalara göre daha toparlak yapıdadır.

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Evde Sıklıkla Görülen Güve Çeşitleri ve Çözüm Yolları

Güveler birçok ortamda yaşayabilirler ama ev ortamları onların en sevdikleri yaşam alanıdır. Tekstil düşmanı olan bu canlılar, görüntülerinden beklenmeyen derecede zarara neden olabilir ve tüm kıyafetlerinizi çöpe atmak zorunda bırakabilirler. Güvelerin görünümleri ve boyutlarına göre birçok farklı çeşidi bulunur. Güve çeşitlerinin genel olarak renkleri, kırmızı, kahverengi ve griden oluşur.

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Pestisit, İnsektisit ve Herbisitler Arasındaki Farkları Öğrenelim!

Böcek ilaçlarından bahsedildiğinde pestisit, insektisit ve herbisit kelimelerini sıklıkla duyuyoruz ama bu terimlerin ne ifade ettiğini, birbirlerinden farklarının neler olduğunu bilmiyoruz. Piyasada satılan birçok haşere ilacının üzerinde yazılan bu terimler ne ifade ediyor, hangi durumlarda hangisi kullanılmalı, bakalım:

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Tehlikeli ve Karizmatik: Tarantula Örümceği

Bazı türleri 10 cm’yi bulabilen tarantulalar, uzun tüylü bacakları ve ürkütücü görüntüleri ile dünyanın en korku duyulan canlıları arasında yer alırlar. Karadul örümceği gibi büyük üne sahip tarantula örümceği, zehirli olsa da aslında zehirleri bir arınınkinden çok daha etkili değildir. Evet, zehirleri çok güçlü ama bu güçlü yanlarını avlarını yakalamak için kullanırlar; insanları huzursuz etmek için değil. Nadiren insanlar için tehlike arz eden bu karizmatik örümcekler nerelerde yaşar, ne yer, ne içerler? İşte avları üzerinde pek güçlü, zehirli örümcek türleri arasında en çok korku uyandıran tarantula örümceğinin özellikleri: 

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Türkiye’de Bulunan Örümcek Türleri Hangileridir?

Örümcekler, Antarktika dışında dünyanın her yerinde yaşarlar. Fakat her örümcek türü de her yerde bulunmaz. Bazı örümcekler tropikal bölgelerde yaşamayı severken, bazıları daha kurak ya da farklı iklimlerin yaşandığı yerlerde hayatlarını devam ettirebilirler.

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
  teknikturk@teknikturk.com.tr
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •