X KAPAT
Serdar AYDEMİR | Tekniktürk
/ Bilgi Merkezi / Serdar AYDEMİR

Serdar AYDEMİR

Serdar AYDEMİR
Uzmana Danış
1998 yılından bugüne ilaçlama sektörünün saha uygulama, pazarlama ve yönetim konularında görev alan Serdar AYDEMİR Halk Sağlığı ve Haşere Kontrolü konusunda hizmet veren Tekniktürk’ün genel müdürüdür.

Kocaeli Üniversitesi Satış ve Pazarlama bölümü mezunu olan Serdar AYDEMİR, aynı zamanda Halk Sağlığı ve Haşere Kontrolü Derneği (HASKOD) yönetim kurulu üyeliğini de sürdürmektedir.

İş süreçlerinin kurumsallaşması adına İSO 9001 kalite sisteminin kurulması, haşere mücadelesinde bilimsel ve teknik bilgi birikiminin önemi ve yurtdışındaki gelişmeleri takip edebilme adına NPMA (National Pest Management Association) üyeliği ve Bayer Koruma Programına dahil olma süreci önem verdiği çalışmalar olmuştur.

Dijital Pazarlama, Dijital Strateji, Arama motoru reklamcılığı (Google), Sosyal Medya Pazarlama özel ilgi alanları içinde yer almaktadır.
 • Uzmanlarca verilen yanıtlar öneri mahiyetinde olup uygulamada karşılaşılabilecek her türlü maddi-manevi zarardan ve olumsuz sonuçlardan ilgili uzman ve/veya Tekniktürk sorumlu değildir. Uzmanlarımızın uzmanlık alanı dışındaki sorulara veya daha önce cevaplanmış sorulara cevap verilemeyecektir, hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.

YAYINLANMIŞ MAKALELERİ

Sivrisinekler Bebekleri Isırmayı Sever

Bebekler, sivrisineğin ilk hedeflerinden biridir; çünkü henüz kendilerini korumayı öğrenememişlerdir ve kanları yetişkinlerinkine göre daha az kirlenmiştir. Sivrisinekler, tıpkı bizim taze meyve ve sebzeleri seçmemiz gibi en genç olanlarımıza yönelir. Sivrisinekler her yerde bulunabilirler. O yüzden bebeklerinizin ısırılmasını istemiyorsanız sivrisinek kovucu yöntemleri bilmeniz gerekiyor.  Öncelikle sivrisinek ısırığına karşı daha korumacı bir tavır takınmalısınız. Savunmasız bebeğinizi sürekli kolaçan etmeli ve yanında bulunmalı, bulunamıyorsanız da yerinize birilerini ayarlamalısınız. Böylece sivrisinek ısırığına ne iyi gelir sorusunun cevabını aramanıza gerek kalmaz. Günümüzde bu durum biraz ütopik görünse de imkânsız değildir.

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

En Etkili Bit İlaçları: Kimyasallar ve Doğal Tarifler

Bit ve sirkeler çok eski zamanlardan beri insanlığın problemi olmaya devam ediyor. Saç tellerinin arasına gizlenen bu kan emici asalak böcek, günde ortalama 5 kez pençeleriyle kafa derimize tutunarak kanımızla beslenir. Herkes bitlenebilir; önemli olan bitli kalmaya devam edip onların daha fazla yayılmasına neden olmamak.

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Halı Böceği

Böceklerin neredeyse tamamında olduğu gibi halı böcekleri de nemli ortamlarda hayatta kalabilirler. Eski eşyalar ve halılarda yaşamayı seven halı böcekleri, 1 ila 4 mm boyutlarında olur. Vücutları oval şeklinde olan bu böcekler, siyah, beyaz ve sarı desenli renklere sahiptir. Bazı durumlarda turuncu renge de denk gelebilirsiniz. Larvalar ise genellikle açık kahverengiden siyaha geçen bir renge sahiptir. Larvalar yoğun, dikene benzeyen kıllarla kaplı olur. Yetişkinlik döneminde ise boyutları gittikçe büyür.

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Boyalı Saça Bit Gelir mi?

Kanımızla beslenen bir düşman, saçlarımızda gizleniyor. Özellikle okul çağındaki çocukların baş belası olan bu asalak böcek, günde beş defa besleniyor ve her beslenme esnasında, birçok hastalığa neden olabilen zararlı mikro organizmaları kurbanına bulaştırma riski oluşturuyor. En eski zamanlardan beri insanlığın bir sorunu olan saç bitleri için, hem kimyasal hem de doğal birçok çözüm bulunuyor. En etkili bit ilaçları her eczaneden bulunabiliyor. Bit tedavisi için kullanılan yöntemlerden biri de saçları boyamak ama tam bir çözüm için saç sirkelerini de yok etmek gerekiyor.

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Yabani Otlarla Mücadele Yöntemleri

Bahçelerin çehrelerini bozan yabani otların tek zararları estetik yönlü değil. Bu istenmeyen bitkiler aynı zamanda topraktan su ve besin çekerek bahçe ve kültür bitkilerinin zayıflamalarına ve ölmelerine neden oluyorlar. 

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Böcek Bilimi Nedir?

Böcek biliminin genel adı entomolojidir. Böcekler üzerinde yapılan tüm bilimsel çalışmaları kapsar. Böceklerin tamamı, hayvan türlerinin %80’inden fazlasını oluşturur. Ayrıca bu canlıların hayatımız üzerindeki etkileri de oldukça büyüktür. İnsan yaşamını destekleyen ekosistemin kocaman bir parçasını böcek türleri oluşturur. Taşıdıkları polenlerin gıda üretimindeki etkisi de görmezden gelinemeyecek kadar önemlidir. Ayrıca haşere kontrolü, atık ayrıştırma gibi konularda da böceklere bağlı olarak hareket edilir. Elbette onların ekosistemdeki yararları çok büyüktür; fakat böceklerin depolanan ürünler, bitkiler, tarlalar, ormanlar ve binalarda milyarlarca dolar kayıplara neden oldukları da bir gerçek. Böceklerin taşıdığı hastalıklar, dünyada milyonlarca insanı etkiler.

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Karafatma Nasıl Yok Edilir?

Oryantal hamam böceği (Blatta Orientalis), ülkemizdeki adıyla “karafatma”, karanlık ve rutubetli yerleri seven bir böcektir ve kiler, mahzen, duvar boşlukları gibi her ışık almayan ortamlarda koloni kurabilir. Parlak koyu kırmızı veya siyah renklerinde olabilen istilacı hamam böceği; çoğunlukla açık havada yaşar ve gün ışığında taşların altında ve yaprak yığınlarının içinde saklanır. Şehrin kanalizasyon sistemini de yuva olarak kullanan karafatmalar, insanların evlerini istila ettikleri yetmezmiş gibi bir de onlara dizanteri ve hepatit gibi tehlikeli mikropları, virüsleri ve bakterileri bulaştırabilirler.

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Karasineklerden Bulaşan Hastalıklar ve Korunma Yolları

Karasinekler, günlük hayatımızda en çok gördüğümüz ve günlük yaşantımızı paylaştığımız canlılardır. Karasineklerin uzunluğu 5-8 mm arasında değişir. Renkleri genel olarak koyu gri ve siyah olur. Yerleşim bölgelerindeki tüm sineklerin %90’ını oluşturur ve insanların yaşadığı tüm iklimlerde hayatta kalabilir. Bütün uçucu böcekler içinde arka kanatlarının değişimiyle oluşan ve halter denen denge organı sayesinde en üstün uçma kabiliyetine sahip, usta bir hava akrobatıdır. Bu akrobatlar, atasözüne de konu olduğu gibi mide bulandırır.

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Evdeki Küçük Sineklerden Kurtulmanın Yolları

Evinizin içinde sürekli uçuşan ve sizi rahatsız eden sineklerin oluşması oldukça normaldir. Meyveler, tahıllar, kumaşlar ve evinizdeki diğer malzemeleriniz bu küçük sinekleri kendilerine çekerler. Bu sineklerin bazıları mikrop ve bakteri taşıyabilir. Küçük sineklerle birlikte, karasineklere karşı da önlemler almalısınız; çünkü karasineklerin de birçok bakteri taşıdığı hızlı ürediği ve birçok hastalığa neden olduğu gerçeği vardır. Hem görüntü olarak kirlilik oluşturan hem de mide bulandıran bu küçük sineklerin çeşitlerini anlattık.

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Organik Böcek İlaçları: Güvenli, Kolay ve Etkili

Yüzyıllar önce insanlar özel ilaçlarla bahçelerini, tarlalarını ve evlerini ilaçlama imkanı bulamıyorlardı. Günümüzde üretilen kimyasal çözümler yoktu ve haşere sorununu doğal yollardan çözmeye çalışıyorlardı. İşe yarayan birçok tarif var ve bu tarifleri yapmak çok kolay. Tarlada, bahçede veya evde kullanabileceğiniz organik böcek ilaçlarının tariflerini aşağıda bulabilirsiniz.

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
  teknikturk@teknikturk.com.tr
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •