X KAPAT
/ Bilgi Merkezi / Toz Alerjisi: Sebepleri, Sonuçları ve Tedavisi

Toz Alerjisi: Sebepleri, Sonuçları ve Tedavisi

Toz Alerjisi Hayatınızı Zehir Edecek Cinstendir

Toz alerjileri hayatı oldukça zorlaştıran bir rahatsızlıktır. Zor nefes almak, hırıltılar, gerginlik, göğüs kafesinde sıkışmalar ve nefes darlığı gibi belirtileri vardır ve bu belirtiler aynı zamanda astım belirtileri olarak da bilinir.

Alerji

Bu belirtiler toz alerjisine sahip olan insanlarda, hem kendi evlerinde hem de başkalarının evlerinde görülebilir. Özellikle elektrik süpürgesi ile evi süpürdükten veya toz aldıktan sonra kendini gösteren toz alerjisi, temizliği bir işkenceye dönüştürebilir.

Toz Alerjisinin Belirtileri 

 • Hapşırık,
 • Burun akıntısı,
 • Kırmızı, kaşınan veya sulanan gözler,
 • Öksürük, hırıltı, göğüs kafesinde sıkışma, nefes darlığı,
 • Kaşıntı.

Toz Alerjisinin Tedavisi

Toz alerjisinin tedavisinin oldukça zor bir süreç olduğunu bilmeniz gerekiyor. Fakat tedaviye başlarken ilk yapmanız gereken şey, yaşam tarzınızı değiştirmek ve bu belirtileri ortaya çıkaracak her şeyden uzak durmakla başlıyor. Özellikle bahar aylarında sizi oldukça yoracak olan toz alerjisinin en büyük tetikçileri polenler. İlkbaharda ortaya çıkan polenlerin sokaklarda uçuştuğu zamanlarda maske kullanmak, alerjinizi kontrol altında tutmanızı sağlayabilir.

Toz Alerjisini Kontrol Altında Tutma Yolları 

 • Evinizdeki büyük halıları kaldırın.
 • Evcil hayvan besliyorsanız, yatak odanıza girmelerine izin vermeyin. Hatta eğer bahçeniz varsa, onlar bahçede daha mutlu olacaklardır.
 • Evdeki rutubet oranını en aza indirin.
 • Mayt geçirmeyen yastık ve çarşaf kullanmaya özen gösterin. Yatak örtülerinizi, çarşaflarınızı, yastık kılıflarınızı sık sık sıcak suda yıkayın.
 • Klima veya havalandırma gibi cihazlarda en güçlü filtreleri kullanın.
 • Evinizde dezenfeksiyon işlemi yaptırın.

Toz Alerjisini Tetikleyen Etmenler

 • Tozlar ve maytlar,
 • Hamamböcekleri,
 • Polenler,
 • Küf,
 • Evcil hayvan tüyü veya kürkü.

Toz ve Mayt

Maytlar, toz alerjisinin en sık görülen tetikleyicisidir. Maytlar, sıcak ve nemli yerlerde çok kolay çoğalabilir ve her yere yayılma konusunda da hızlı hareket ederler. Nem oranı %50’nin altına düştüğünde ise ölürler. Kısaca, maytlar kuru iklimlerde hayatta kalamazlar.

Maytlar, çocuklarda görülen astımlarda çok büyük bir role sahiptir. Maytların kendilerini göstermeleri için evin görülür şekilde pis olmasına gerek yoktur. Biriken en ufak toz taneleri bile maytların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca maytlar normal temizlik yöntemleriyle ortadan kaldırılamaz. Ek olarak güçlü ve fazla özen gösterilerek yapılan bir temizlik, toz alerjisi olan bir insanın daha kötü etkilenmesine neden olabilir.

Hamam Böcekleri

Gerçek bir baş belası olan hamam böceklerinin zararları bir de toz alerjisinde kendini göstermektedir.  Etrafta bıraktıkları kalıntılar, toz alerjisini harekete geçirmek konusunda oldukça etkilidir.

Küf 

Küf, toz zerrelerinin ve maytların havada uçuşmasına neden olur. Bu yüzden de, toz alerjisi bulunan insanların nemli ortamlarda hemen belirtileri ortaya çıkar. Küfün de kendi içinde birçok farklı çeşidi vardır. Bazı küfleri görebilirsiniz bazılarını ise asla göremezsiniz. Bu yüzden alerjik bünyelerin mutlaka yaşadıkları ve çalıştıkları yerleri bir uzmana gösterip, kontrolden geçirmesinde fayda vardır.

Polenler

Polenler doğanın ürettiği alerjik maddelerdir. Ağaçlardan, çimlerden, çiçeklerden ve otlardan çıkan polenler, insanların sahip olduğu alerjilere göre de farklılık gösterir. Bazı insanlar ağaçlardaki polenlerden etkilenirken, bazıları belirli çimlerden gelen polenlere alerjiktirler. Bunu tam olarak belirlemek de neredeyse imkansızdır. Polen zamanlarında kullanabileceğiniz alerji ilaçları, reaksiyonları en aza indirmeye ve daha rahat nefes almanıza yarar. Bu ilaçları çantanızdan ayırmamanızda fayda vardır; çünkü polenlerle ne zaman karşılaşacağınızı bilemezsiniz. Ayrıca ilaç kullanmaya başlamadan önce de mutlaka bir doktor ile görüşüp, testler yaptırıp size en uygun ilacı almalısınız. Doktora danışmadan kullanacağınız ilaçlar, daha kötü etkilenmenize neden olabilir.

Evcil Hayvan Tüyleri ve Kürkleri

Toz alerjisine sahip insanları oldukça kötü etkileyen tüyler ve kürkler, özellikle evdeki toz ve maytlarla birleşince alerjik reaksiyon göstermenize neden olabilir. Eğer kendi evcil hayvanınız bulunuyorsa, alabileceğiniz en iyi önlem evcil hayvanınızı yatak odanızdan uzak tutmanız olacaktır.

Toz Alerjisinden Kurtulmak için Profesyonel Yardım Alın

Toz alerjisine neden olan bir diğer etmenler de evinizde hayatını sürdüren toz akarlarıdır. Ev akarlarından tamamen kurtulmak için de profesyonel yardım almanız gerekebilir. Tekniktürk “Bayer Protection Program” üyesi olarak evinizdeki toz akarlarını ortadan kaldırarak, toz alerjinizin belirtilerini de azaltacaktır. Tekniktürk’ün güvenilir hizmeti, evinizdeki hiçbir eşyaya zarar vermeyecek şekilde gerçekleşir ve sorun yaşadığınız haşerelerin tekrar çoğalma veya alerjilerinizi harekete geçirip sizi yoran belirtilerin tekrar ortaya çıkması büyük ölçüde engellenir.

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
  teknikturk@teknikturk.com.tr
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •