X KAPAT
/ Bilgi Merkezi / Köpekten Kene Nasıl Çıkarılır?

Köpekten Kene Nasıl Çıkarılır?

Havaların Isınmasıyla Kene Gerçeğine Merhaba Deriz

Havaların ısınmasıyla birlikte her sene, tekrar ve tekrar gündemi işgal eden keneler, kan emerek yaşayan parazit canlılardır. Hem insanlarda hem de hayvanlarda görülebilen kene çeşitlerinin kesin sayısı bilinmese de, 900 farklı tür olduğu tahmin edilmektedir. Sert keneler ve yumuşak keneler olarak iki ana ailede incelenebilecek keneler, tutundukları hayvana ve renklerine göre siyah kene, kahverengi kene, gri kene, güvercin kenesi, sığır kenesi, köpek kenesi gibi isimlerle de anılır. Bu türler içinde en sık görülen türlerden biri de köpek kenesidir.
Kene

İnsanlarla bir arada yaşayan hayvanlar arasında başı çeken köpeklerde kene görülmesi, oldukça olağan bir durumdur. Sıcak ve nemli alanları yaşam alanı olarak seçen keneler, uzun otlar, bahçeler ve ağaçlarda konaklarını yani tutunacakları canlıları beklerler. Bu tip alanlarda sık gezen köpeklerin uzun tüyleri arasına saklanan keneler, hortum benzeri organlarını deriye geçirerek birkaç saat ile birkaç gün arasında kan emerler. Bu kene ısırması sırasında da önceki konaklarından kaptıkları ya da dişi keneler aracılığıyla sahip oldukları hastalıkları da, son konaklarına yani köpeklere bulaştırabilirler. Bu nedenle eğer köpekte kene varsa hiç vakit kaybetmeden çıkarılmalı ve çıkarılan kene incelenerek zehirli kene olup olmadığından emin olunmalıdır.

Kene Çıkarma Yöntemleri

Kene Şampuanı ile Kene Çıkarma
 • Yavru köpekler dışında bütün köpekler için kullanılabilecek kene şampuanları, içeriklerindeki maddeler ile keneler üzerinde etkili sonuçlar yaratabilir. 
 • Ağızları ve hortumları ile tutunan keneler, şampuanın etkisiyle yorgun düşerler ve kafalarını gömdükleri deriden çıkarabilirler.

Cımbız ile Kene Çıkarma
 • İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da kene çıkarma işleminin en önemlileri arasında yer alan cımbız ile kene çıkarma, mutlaka uzman doktorlar tarafından uygulanmalıdır. 
 • Bütün kene çıkarma işlemlerinde olduğu gibi, cımbız kullanımında da koruyucu eldiven, maske ve elbise kullanılmalı, keneyle fiziksel temastan kaçınılmalıdır.
 • Köpekte kene görülen bölgedeki tüyler iyice aralandıktan sonra cımbız ile kenenin başı ve mümkün olduğunca vücudunun tamamı cımbız ile tutulmalıdır.
 • Bu işlem esnasında keneyi fazla sıkmak kenenin patlamasına ya da kafasının kopmasına neden olabilir. Bu da kenenin kusarak ya da kan yoluyla hastalıkları bulaştırmasına yol açacaktır.
 • Cımbızla hafif ileri-geri hareketler eşliğinde kene dik bir açıyla yukarı doğru çekilmeli ve ağız ya da başka bir parçasının vücutta kalmamasına dikkat edilmelidir.
Kene

Kene Spreyi ile Kene Çıkarma
 • Kene şampuanında olduğu gibi, kene spreyi de yavru köpekler üzerinde kullanılmamalıdır.
 • İnce ağızlı bir tarakla köpeğin tüylerinin arası incelenmeli; ancak bu işlem esnasında hassas davranılmalıdır. Çünkü eğer tutunmuş bir kene varsa tarak darbesiyle parçalanarak köpeğe hastalık bulaştırabilir.
 • Tespit edilen kenenin üzerine yeterli miktarda kene spreyi sıkmak, onun keneden ayrılmasını ya da en azında daha kolay kaldırılmasını sağlayabilir.
Vazelin ile Kene Çıkarma
 • Alternatif kene çıkarma yöntemleri arasında yer alan vazelinle kene çıkarma, cımbız ve kene spreyi gibi araçlar kullanılamadığında denenebilir.
 • Köpeğin tüyleri arasında derin bir inceleme yapıldığı esnada keneye rastlanırsa tutunduğu bölgeye kalın bir vazelin tabakası sürülebilir.
 • Sürülecek bu kalın vazelin tabakası, kenenin nefes almasını engelleyecektir. Bu nedenle de kene, kafasını deriden çıkarabilir ve bir cımbız yardımıyla kene çıkarma işlemi gerçekleştirilebilir.
 • Garantili bir yöntem olmasa da vazelini sürdükten sonra birkaç dakika beklemek daha etkili sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir.

Profesyonel Destek Alın

İnsanlarda Kırım Kongo Kanamalı Ateşi gibi ölümcül hastalıklara neden olduğu gibi, hayvanlarda da ciddi sorunlar ortaya çıkarabilen kene ile mücadelede, kişisel çözümler genellikle yeterli olmamaktadır. Kene çıkarma işleminde olduğu gibi kene ilaçlama işleminde de, mutlaka profesyonel haşere ilaçlama firmalarından destek alınmalıdır.

Bayer Koruma Programı üyesi Tekniktürk, yalnızca Bayer ürünlerini kullanarak kenelere karşı etkin çözüm sunar. Kene istilasına neden olan kene çeşitlerini analizlerle tespit eden Tekniktürk’ün uzman kadrosu, kesin sonuçlar almanızı ve kene probleminden tamamen kurtulmanızı sağlar.

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
  teknikturk@teknikturk.com.tr
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •