X KAPAT
/ Bilgi Merkezi / Keneden Korunma Yolları Nelerdir?

Keneden Korunma Yolları Nelerdir?

Keneler Parazit Yaşarlar!

İnsanlara ve hayvanlara tutunarak parazit olarak yaşayan keneler, en zararlı haşereler arasında yer alırlar. Konakçı olarak adlandırılan besin kaynaklarına kafalarında yer alan hortum benzeri organlarını geçiren ve vücutlarıyla kenetlenen keneler, birkaç saat ile birkaç gün arasında değişen süre boyunca kan emerler. Bu kene ısırması esnasında ise vücutlarında yer alan virüsleri, insanlara ya da hayvanlara bulaştırabilirler. Zehirli keneler tarafından taşınan bu virüsler, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, Lyme borreliosis, babesiosis, kene felci gibi salgın hastalıklara ve ölümcül sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle kenelerin zararlarından korunmak, hem insan hem de hayvan sağlığı için oldukça önemli ve riske atılmaması gereken bir konudur.

Kene

Keneden Korunma Yolları

 • Temizlik ve Düzen: Kenelerin yaşam alanı genellikle ormanlık alanlar, bahçeler, uzun otlar olsa da bazı kene çeşitleri kapalı ortamları da yaşam alanı olarak seçebilirler. Bu nedenle ormanlık arazilere yakın bölgelerde yer alan evlerde sık sık temizlik yapmak, bahçe ve depo gibi alanlar da dahil olmak üzere dağınıklığı ortadan kaldırmak, keneden korunma yöntemlerinde en başta gelir. Halılar, yatak altları, yataklar, mobilyalar, perdeler, dolap altları ve içleri, döşeme araları, pencere kenarları, süpürgelikler, çatlaklar ve tüm yarıklar, kimyasal temizlik maddeleriyle temizlenmelidir.
 • Vakum ve Elektrikli Süpürge: İlk temizliğin ardından aynı bölgeler bir vakum makinesi ya da toz torbasız elektrikli süpürge ile tamamen temizlenmelidir. Böylece kene yumurtası, larvası ya da yetişkin keneleri ortamdan uzaklaştırabilirsiniz. Ancak kullanacağınız elektrik süpürgesinin toz haznesine sağlam bir plastik torba yerleştirmeniz, içine çekilecek kenelerin ya da kene yumurtalarının makinenin başka bölümlerine sızmasının önüne geçecektir.
 • Koruyucu Kıyafetler: Ormanlara, bahçelere, sulak bölgelere ve kene yaşam alanı olabilecek diğer bölgelere gidilecekse, açık renkli kıyafetler giyilmelidir. Bu sayede kıyafetlerinizde kene ya da başka bir haşerenin olup olmadığını daha kolay anlayabilirsiniz. Ayrıca pantolon paçalarınızı çorap içine yerleştirebilir ve uzun çizme giyebilir, kol, bacak ve boyu bölgelerindeki açıklıkları koruyucu kıyafetlerle kapatabilirsiniz. Böylece kenelerin üzerinize yerleşip vücudunuza tutunmasını zorlaştırabilirsiniz.
 • Kaynar Su ile Yıkamak: Ormanlık alanlara, bahçelere, fidanlıklara, hayvan barınaklarına yapılan ziyaretlerin ardından kene varlığından şüphelenilmesi durumunda kıyafetler, çarşaflar, örtüler ve diğer ürünler, başka eşyalarla temas ettirilmeden mutlaka kaynar su ile yıkanmalıdır. Yıkanan bütün eşyalar, daha sonra kenelerin yaşam alanı olabilecek bölgelerden uzak bir şekilde havalandırılmalıdır.
 • Bahçe Bakımı: Bahçeli bir evde yaşıyorsanız ya da ağaçlık ve sulak alanlara yakın bir bölgedeyseniz, etrafınızdaki çimleri mutlaka sık sık biçmelisiniz. Bu sayede kenelere yaşam alanı olabilecek bölgelerin sayısını azaltmış olursunuz. Ayrıca bahçenizin etrafını çitle çevirmeniz, üzerinde kene bulunan diğer hayvanların bahçenize, evcil hayvanlarınıza ve evinize yaklaşmalarını önleyecektir. Çitler ile dış arazideki ağaçlık bölgeler arasında belli bir mesafedeki uzun otları kesmeniz de, aradaki bağlantıyı kaldırmanıza yardımcı olacaktır.
 • Hayvan Kontrolü: Keneler en çok hayvanlarda görülür. Çünkü hem evcil hayvanlar hem de besi hayvanları, sık sık yeşil alanlarda bulunurlar. Bu nedenle evcil hayvanlarınızda daha sık olmak üzere, bütün hayvanlarınızda zaman zaman kene kontrolü yapmalısınız. Ayrıca köpek kulübesi, kedi yatağı, ahır, ağıl, kümes gibi hayvan barınaklarında da kene kontrolü yapılmalı ve kene ilacı kullanılmalıdır.
 • Açık Alanların Kapatılması: Kapı eşiği, pencere kenarı, döşeme gibi yerlerdeki yarık, oyuk ve çatlakların onarılması, dışarıdaki kenelerin bir canlıya tutunmadan evinize girmesinin önüne geçecektir.
 • Kene İlaçlama: Evler, depolar, bahçeler, fidanlık alanlar, köpek kulübesi, kedi yatağı, ahır, ağıl, kümes gibi hayvan barınakları ve sulak araziler yılda en az 2 kere kene ilacı ile doğru bir şekilde ilaçlanmalıdır. İnsanlarla temas etmesi halinde olumsuz sonuçlar doğurabilen kene ilacı ve kene spreyini dikkatli bir şekilde ve koruyucu giysiler giyerek sık sık uygulamak, keneden korunmanızda büyük katkı sağlayacaktır.

Çocuklarınızı Kenelerden Nasıl Korursunuz?

Çocukların en doğal hakkı olan dışarıda oynamak ve eğlenmek, kene tehlikesiyle gölgelenmemeli. Bunun için çocuğunuzu kenelere karşı korumak adına alabileceğiniz bazı önlemler bulunuyor. Çocuklarınızın oynadığı bahçelere fesleğenler ekmek, keneleri uzak tutacaktır. Aynı zamanda çocuklarınıza açık renkli kıyafetler giydirmek, herhangi bir durumda vücuttaki keneleri hızlıca fark etmenizi sağlar. Bir kır gezisine giderken yanınıza elma sirkesi alıp çocuğunuzun vücuduna sürerek de kenelerin uzak kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kene

Profesyonel Destek Alın

900 farklı çeşidi bulunan keneler hakkında alınacak bütün önlemlere rağmen kene istilası yaşanması durumunda kene öldürme yöntemlerini deneyebilirsiniz. Ancak ölümcül hastalıklar bulaştırabilmeleri nedeniyle, kenelerin zararlarından korunmanın en doğru yolu,profesyonel kene ilaçlama firmalarına başvurmaktır.

Köpeklerde ve kedilerde kene görülmesi durumunda siyah kene, gri kene, güvercin kenesi, köpek kenesi gibi kene türleri hakkında ayrıntılı bilginiz olsa dahi kene çıkarma işleminde olduğu gibi keneden kurtulma aşamasında da Tekniktürk gibi bir profesyonelden mutlaka yardım almalısınız. Bayer Koruma Programı üyesi olan ve yalnızca Bayer ürünleri kullanan Tekniktürk, teknik analizler ve uzman kadrosu ile kene problemini tamamen ortadan kaldırır, özellikle yaz mevsimini huzur içinde geçirmenizi sağlar.

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
  teknikturk@teknikturk.com.tr
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •