X KAPAT
/ Bilgi Merkezi / İlaçlama Sonrası Temizlik Yaptırmak İstiyorum. Zararı var mı?

İlaçlama Sonrası Temizlik Yaptırmak İstiyorum. Zararı var mı?

Evimde böcekler için ilaçlama yaptırdım. Böcek ilacının kalmasından rahatsızım. Temizlik yapabilir miyim?

Endişenizde haklı olabilirsiniz. Fakat böceklerin tamamen ortadan kalktığından emin olmak için, ilaçların kalıcı etkisinden maksimum derecede yararlanmak gerekir. O halde bu etkiden sizi de endişelendirmeyecek şekilde faydalandırmak gerekiyor.

Her böceğin yaşam anatomisi, beslenme ve hareket alışkanlıkları farklı olduğu için, ilaçlama yapılacak bölgeler ve yüzeyler de değişir. Örneğin pire için tüm zeminler sprey böcek ilaçları ile ilaçlanırken, hamam böceği için evin ortasının ilaçlanmasına gerek yoktur. Ya da akrep problemi var ise, dış alan kaynaklı bir haşere grubu olduğunu bilerek özellikle iç alana geçiş, tırmanma ve yuvalanma noktaları ilaçlanır.

Kimyasallar ile ilk yapılacak uygulamada etki %100’dür. İlaç ile temas eden ergin böcekler zarar görerek ölürler. Bu etki, çevresel koşullarla bağlantılı olarak (örneğin yağmur, rutubet, güneş ışıklarına maruz kalma şekli vb.) geriye doğru düşer ve kullanılan kimyasalın kalıcılık etkisi ile de bağlantılı olarak, ortalama 1 ay gibi bir sürede ortamdan kendiliğinden yok olur. Fakat mücadelede hedeflenen asıl önemli başarı, yumurtadan çıkan yavru böceklerin de, kimyasalın etkisi ile ergen hale gelmeden yok edilmesidir. Bunun sağlanması da ancak kimyasalın ortamda kalıcılığını devam ettirmekle mümkün olacaktır.
 

Hızla Üreyen Haşereler

Hızla üreyen haşerelerin uygulamayla birlikte erginler ölürken, uygun sıcaklık ve ortam şartlarına göre yumurtadan çıkacak yeni böceklerin de kimyasal ile buluşmasının sağlanması gereklidir. Burada dikkat edilmesi gereken temizlik koşulu ise, haşere grubuna göre uygulama alanlarında ilacın kalıcılığını devam ettirmek şeklinde olmalıdır. Yani tezgah üstleri vb. aktif kullanımda olan ve ilaca maruz kalmayan alanları rahatlıkla silebilirsiniz. Kuru temizleme yapmanızda da bir sakınca yok. Sadece uygulama yapılan, direkt olarak ilacın püskürtüldüğü alanları, en az 25 gün kadar ıslak olarak temizlememeniz, yeni böceklerin evinize yerleşmesini engelleyecektir. Bu da etkin bir uygulama için gerekli koşuludur.

Bu koşulların hepsi, seçtiğiniz firmanın gerekli yasal şartları yerine getirmiş, Sağlık Bakanlığı onaylı, Bayer Protection Program üyesi profesyonel bir firma ile çalıştığınızdan eminseniz geçerlidir. Bu durumda ilacın olumsuz etkisinden endişelenmenize de gerek kalmayacaktır.

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
  teknikturk@teknikturk.com.tr
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •