X KAPAT
/ Bilgi Merkezi / Şarküterimde fare var. Sorun için nasıl bir yol izlenmeli?

Şarküterimde fare var. Sorun için nasıl bir yol izlenmeli?

Şarküterime dadanan fare bir süredir ürünleri yiyor. Sorunumun bitmesi için nasıl bir mücadele yolu izlemeliyim?

Evet, tüm tuzaklardan kaçmayı başaran o son fare. Bugüne kadar bu sinir bozucu durumla uyuşan birçok vaka ile karşılaştım, maalesef tek yapılacak şey sürekli onu yakalamak veya yok etmek için yeni bir şeyler üretmeye devam etmek. Yem koymak muhtemelen en iyi çözüm olmaz, çünkü bir şarküteri marketinden bahsediyoruz. Her yer zaten yemek dolu. 

Ayrıca Bayer gibi profesyonel ilaçlarda karşılaşılma olasılığı, gözlemime göre % 2-3 bile olsa bu zehirli yemi yedikten sonra, fare ulaşılamayacak bir yerde ölebilir ve bu durum koku ve sinek oluşmasına neden olabilir. 

Mutlaka bir ürün önermem gerekirse bu, Bayer’in pasta formundaki yemi olabilir. Bu yem, diğer mum blok tarzındaki ürünlere nazaran daha lezzetli olduğundan, işte tam da bu son savaşçı için yem çekingenliğini de kırabilecek alternatif bir fare yemi olabilir.

Şarküterimde fare var. Sorun için nasıl bir yol izlenmeli?

Fare Tuzakları

Bu gibi vakalarda tuzaklar en iyi ve en hızlı çözüm olmaktadır. Çoğu fare canlı yakalama kapanları, yalnızca küçük farelerde işe yarar. Eğer lağım faresi gibi daha büyük boyutlu bir fare olsaydı, size Tekniktürk’ ün ürettiği canlı yakalama kapanını önerirdim. Sizin sorununuz fındık faresi olduğuna göre, size kalan seçenekler yapışkanlı kapanlar ve ani kapanan kapanlar. Fakat şu da var, yapışkanlı kapanlar bazen bir şekilde yetişkin farelerde etkili olmayabiliyor. Fare kendini bir şekilde yapışkandan çekiyor, kaçmak için tuzakta yalnızca kuyruğunun olduğu kısmı kalıp kurtulabiliyor.

Fare Kapanları

Firmanızdan kritik kontrol noktalarına kapan kurmasını isteyin. Firmanın bunları elbette müşterilerin göremeyeceği yerlere kurmaları gerekir. Mümkün olduğunca sık, herhangi bir fare yakalanmış mı diye kontrol edin ki, hemen ortadan kaldırabilesiniz. Tuzakların, mümkünse bir şeylerin çok yakınına kurulmasını isteyin. Böylelikle fare tuzağı açık alana sürükleyemeyecektir. Fareyi kapana çekmek için de çeşitli yemler kullanılabilir. Eğer hangi tür fareyle uğraştığınız belli ise, değişik diğer yiyecek türleri de kullanılabilir. Fıstık ezmesiyle cevizi karıştırıp tuzağın pedalına bağlamak mükemmel bir yoldur. Kemirgenin duvarın karşısından yürüme içgüdüsünden de yararlanmak için, bir sıraya birden fazla tuzak kurulmalıdır. Bu, onun hareket ettikçe yakalanmasını sağlayacaktır.

Ama başka gizli silah kullanmak yok. Çok çeşitli şeyler kullanmak, farenin akıllanmasına ve tuzağı daha yakından incelemesine sebep olabilir. 

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
  teknikturk@teknikturk.com.tr
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •