X KAPAT
/ Bilgi Merkezi / Hamam Böceği Yavrusu Nasıl Olur?

Hamam Böceği Yavrusu Nasıl Olur?

Hamam Böceği Yavrusunun Özellikleri Nelerdir?

Hamam böcekleri dünyanın her yerinde yaşayabilen, bağışıklık sistemleri son derece güçlü haşerelerdir. Hamam böceği yavrusunun özellikleri hamam böceklerinin türlerine göre farklılıklar gösterir. Hamam böceklerinden bazıları yumurtalarını yavruların dışarı çıkmasına birkaç gün kalana kadar taşırlarken bazı hamam böceği türlerinin dişileri yumurtaları sıcak ve nemli yerlere bırakırlar. 

Hamam böceği yavrusunun özellikleri

Hamam böceği yavrusunun özelliklerini hamam böceklerinin türlerine göre ayrı ayrı incelemek gerekir. Yumurtanın oluşum ve gelişim süreçleri hamam böceklerinin türlerine göre değişmektedir. Eşeyli üreme yoluyla çoğalan hamam böceklerinden dişi olanı Ootheka adı verilen yumurta keseleri oluşturur. Türkiye’de en çok görülen hamam böcekleri Alman hamam böceği, Amerikan hamam böceği ve karafatma adıyla bilinen oryantal hamam böceğidir.
 • Alman hamam böceği yavrusunun özellikleri: Dişi Alman hamam böcekleri yumurta keselerini yumurtalar çatlamadan 1-2 gün öncesine kadar taşır. Yetişkin Alman hamam böceklerinin kanatları varken, yavrularda kanat oluşumu tamamlanmamıştır. Yavru Alman hamam böcekleri siyaha yakın koyu bir renge sahiptirler. Başlarının arkasında beyaz çizgiler vardır. Yavru Alman hamam böceği yavruları optimum koşullar altında ve oda sıcaklığında yaklaşık 100 günde erişkin Alman hamam böceğine dönüşerek gelişimlerini tamamlarlar. Bir Alman hamam böceğinin ömrü ise 100 ila 200 gün arasıdır. Yavru Alman hamam böcekleri üreyemezler ve erişkin olana kadar 6-7 kere kabuk değiştirirler. Yeni kabuk değiştirmiş olan Alman hamam böcekleri beyaz renkli olduklarından albino hamam böcekleri ile karıştırılır. Ama zamanla beyaz doku koyu renkli sert bir kabuğa dönüşür. 
 • Amerikan hamam böceği yavrusunun özellikleri: Amerikan hamam böceklerinin yumurtaları çatladığında keseden küçük böcekler çıkar. En küçük çatlaklarda bile yaşayan Amerikan hamam böceği yavruları da zamanla kabuk değiştirerek kırmızımsı kahverengi görünümlerine kavuşurlar. 
 • Oryantal hamam böceği (Karafatma) yavrusu: Oryantal hamam böceği yavrularının gelişimleri mevsimlere göre değişkenlik göstermektedir. Oryantal hamam böceği yavruları sıcak aylarda 200 gün gibi bir sürede gelişimlerini tamamlayabilirler. Sonbahar ve kış aylarında ise yumurtaların ergin hamam böceğine dönüşü 600 günü bulabilir. Oryantal hamam böceği yavrularının görünümleri erişkinlere çok benzer. Ve diğer yavru hamam böcekleri gibi zamanla kabuk değiştirirler.
Hamam böceklerinin yumurtaları da zor koşullara karşı dayanıklıdır. Evinizde hamam böceği varsa, mutlaka yumurtaları ve yumurtalardan çıkan hamam böceği yavruları da var demektir. Hamam böceği yavruları küçük olduklarından evin dip köşe yerlerinde, en ince çatlaklarda yaşayabilirler. Kuytu ve karanlık yerler de hamam böceklerinin en sevdiği ortamlardır. Ciddi sağlık problemlerine sebep olan hamam böceklerinden kesin bir şekilde kurtulmak için tüm dünya için kalite kanıtı niteliğindeki “Bayer Koruma Programı” üyesi Tekniktürk’e başvurabilirsiniz.

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
  teknikturk@teknikturk.com.tr
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •