X KAPAT
/ Bilgi Merkezi

Fare İlaçlama

İnternette ya da web sitemizde böcek ilaçlama, su deposu temizliği ve canlı yakalama kafesleri ile ilgili araştırma yaparken, kimi sektörel sözcüklerle karşılaşabilirsiniz. Sözlük, sizin için sektörümüzün diline kılavuz olması amacıyla hazırlanmıştır. Düzenli içerik güncellemesi yapılan web sitemizde, sözlük de ihtiyaç dahilinde bu güncellemeye tabi tutulur. İçeriklerden maksimum fayda amaçlanırken, sözlük bölümü de size yardımcı olmayı hedefler.
Makaleler

"Fare İlaçlama" Etiketiyle Yayınlanmış Makaleler ve Soru-Cevaplar

Görünmeyen Düşman: Hanta Virüsü

Görebildiğiniz zararlılarla mücadele etmek kolay değildir elbet; ama görünmeyen bir düşmanla uğraşmanın yanında çocuk oyuncağı gibi kalır. Gözlerimizle mikroskobik canlıları göremiyoruz fakat bu durum onların havada, karada ve toprakta gezindikleri gerçeğini değiştirmez. Her mikro kozmos varlığı zararlı değildir. Sadece bazıları tehlikeli bulaşıcı hastalıkları etrafa yayabilir. İnsan sağlığını tehdit eden zararlılardan biri olan Hanta Virüsü de ancak araçlar vasıtasıyla görünen bir boyutta yaşar, ilk etkileşimde karın ağrısı ve ateşe neden olur. Sonrasında HFRS ve HPS gibi ciddi rahatsızlıklar kendini gösterebilir. Peki, Hanta Virüsü ile nasıl savaşabilirsiniz?

Fare En Çok Neyi Sever?

Doğada birçok farklı türü bulunan ve genellikle yaşadığı yere göre adlandırılan fareler, hem fare kemirmesi ve ısırması ile hastalık bulaştırmaları, hem de yüksek miktarda besin tüketmeleri nedeniyle zararlı memeli hayvanlar arasında yer alırlar. Lağım faresi, çatı faresi, tarla faresi, fındık faresi gibi en çok bilinen ve yaygın fare çeşitleri, yaşam alanlarına göre birçok farklı ürünle beslenebilirler. Tek seferde kendi ağırlığının neredeyse yarısı kadar besin tüketebilen bir fare ile mücadele etmek için öncelikle hangi durumlarda hangi besin gruplarına daha çok yöneldiğini bilmekte fayda var.

Fare Yavrusu Nasıl Olur?

Evlerde, bodrumlarda, çatı aralarında, tarlalarda, fidanlık alanlarda kısacası hemen her yerde görülebilen fareler, doğanın en zararlı memelileri arasında yer alırlar. Fareler nasıl çoğalır diye düşünüyorsanız bilmelisiniz ki böcek ilaçlama firmaları tarafından haşere olarak kabul edilseler de kemirgen grubundandırlar. Fareler, böcek türleri gibi yumurtlayarak çoğalmak yerine doğurarak üreme yeteneğine sahiptirler.

Fareler için Kesin Çözüm Nedir?

Doğadaki en zararlı canlılar arasında yer alan fareler, ısırarak ve kemirerek gıda maddelerine, insanlara ve bitkilere zarar verdikleri gibi mikrop bulaştırarak da hastalık yayarlar. Bulundukları her ortama yaydıkları hastalıklarla salgınlara neden olmaları, özellikle insanların yaşam alanlarına yakın yaşayan türleri daha da tehlikeli kılar.

Fare Nasıl Yok Edilir?

Yaşam alanlarına göre farklı isimler alan farelerin zararları, sadece bir yönlü değil birden çok yönlüdür. Evlerde ve ekili arazilerde böcekler gibi istila yöntemiyle yaşayan farelerin üreme biçimleri ise memeli hayvanlarınki ile aynıdır. Fareler nasıl ürer diye düşünüyorsanız, onların yumurtlamadıklarını, insanlar ve diğer birçok canlı gibi doğurarak çoğaldıklarını bilmelisiniz.

Fare ile Mücadele Yöntemleri Nasıl Olmalıdır?

Sert dişleri ile mermeri bile kemirebilen fareler, doğanın en zararlı memeli hayvanları arasında yer alırlar. Böcekler gibi evleri, bodrumları, garajları, yaşam alanlarını, arazileri, tarlaları, fidanlıkları, kısacası hemen her yeri istila ederler ve yaşadıkları bölgedeki besin kaynaklarını tükettikten sonra da başka bir alana geçerler. Güçlü ön dişlerinin getirdiği avantaj ile en sert cisimleri bile kemirebildikleri gibi, bu dişlerin fare kemirmesi ve fare ısırması işlemlerinin ardından kendilerini yenileyebilmeleri, farelerin zararlarını daha da arttırır.

Farelerden Kurtulmanın 4 Etkili Yolu

Memeli hayvan sınıfına dahil olsalar da, haşereler kadar hızlı çoğalabilme özelliğe sahip olan fareler; doğanın en zararlı canlıları arasında yer alırlar. Güçlü ön dişleri ile en sert cisimleri kemirebilmeleri sayesinde besin kaynaklarına ulaşma konusunda oldukça başarılı olan fareler, hızlı hareket etme ve tırmanma gibi özelliklere de sahiptirler. Bu da fareleri kontrol altında tutmanın oldukça güçleşmesine neden olur.

Evde Fare Varsa Ne Yapılmalıdır?

Hızlı üreyerek popülasyonunu sürekli arttırma becerisi bulunan fareler, 1-4 yıl arasında değişen kısa ömürlerinin yarattığı handikabı bu yolla telafi edebilirler. Haşereler gibi evleri ve yaşam alanlarını istila ederek yaşayan fareler, doğurarak çoğaldıkları için memeli hayvan sınıfına aittirler. Sert ön dişleri ile en sert cisimleri bile kemirebildikleri gibi, hemen hemen bütün gıda maddelerini de tüketebilirler.

Fareleri Evden Uzak Tutmanın Yolları

Memeli sınıfında yer alan ve diğer memelilere kıyasla hızlı üreme becerisi bulunan fareler, doğanın en zararlı canlıları arasında gösterilebilirler. Tarla faresi, kör fare, çöl faresi gibi türler daha çok ekili arazilerde ve fidanlık alanlarda yaşarken fındık (ev) faresi, lağım faresi (sıçan), çatı faresi gibi fare çeşitleri de insanların yaşam alanlarına ya da çok yakın bölgelerine yerleşirler.

Fareler Nasıl Çiftleşir, Doğurur, Ürer ve Çoğalır?

Fareler, memeli hayvan sınıfına dahil olsalar da, neredeyse böcekler gibi hızlı üreme özelliğine sahiptirler. Kısa sürede nüfuslarını birkaç katı arttırdıkları için, fareler nasıl çoğalır ve bir fare kaç tane doğurur soruları sıklıkla sorulmaktadır. Böcekler gibi yumurtlamayıp memeli hayvanlar sınıfının bir üyesi olması nedeniyle doğurarak çoğalan fareler, bu hızlarıyla aynı oranda tehlikelidirler.


Uzman Yardımı
Sektöründe deneyimli uzmanlar tarafından cevaplanan sorulara ulaşabilir, Fare İlaçlama ilgili sorunuzu uzmanlarımıza iletebilirsiniz.
 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
  teknikturk@teknikturk.com.tr
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •