X KAPAT
/ Bilgi Merkezi

Ev İlaçlama

İnternette ya da web sitemizde böcek ilaçlama, su deposu temizliği ve canlı yakalama kafesleri ile ilgili araştırma yaparken, kimi sektörel sözcüklerle karşılaşabilirsiniz. Sözlük, sizin için sektörümüzün diline kılavuz olması amacıyla hazırlanmıştır. Düzenli içerik güncellemesi yapılan web sitemizde, sözlük de ihtiyaç dahilinde bu güncellemeye tabi tutulur. İçeriklerden maksimum fayda amaçlanırken, sözlük bölümü de size yardımcı olmayı hedefler.
Makaleler

"Ev İlaçlama" Etiketiyle Yayınlanmış Makaleler ve Soru-Cevaplar

Kaşındırıcı ve Tehlikeli Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir?

Yaz sıcağında hiç çekilmeyen bir şey varsa o da sivrisinek ısırığıdır. Kızarıp şişerek çirkin bir görüntü oluşturan sivrisinek ısırıkları, aynı zamanda sürekli kaşınarak yaşam kalitesini düşürür. Üstelik bataklık ve lağım gibi kirli suların bulunduğu yerlerde yetişen sivrisinekler, birçok zararlı parazitin de taşıyıcılığını yapar ve ısırıklarıyla insanlara tehlikeli hastalıkları bulaştırma riski oluştururlar. Sarıhumma ve sıtma gibi hastalıklara neden olan bu parazitlere karşı, eskisine oranla çok daha dirençliyiz ama her zaman için bir risk bulunur. O yüzden sivrisinek sokmasını hafife almayın.

En Etkili Bit İlaçları: Kimyasallar ve Doğal Tarifler

Bit ve sirkeler çok eski zamanlardan beri insanlığın problemi olmaya devam ediyor. Saç tellerinin arasına gizlenen bu kan emici asalak böcek, günde ortalama 5 kez pençeleriyle kafa derimize tutunarak kanımızla beslenir. Herkes bitlenebilir; önemli olan bitli kalmaya devam edip onların daha fazla yayılmasına neden olmamak.

Kulağakaçan Böceği Evlerde ve Apartmanlarda Neden Olur?

Kulağakaçan böcekleri, ürkütücü kıskaçlara sahiptir. Bu görünüşleri onlardan mümkün olduğunca uzağa gitme isteği uyandırır. Fakat hem adlarındaki ürkütücülük hem de görüntülerindeki vahşilik, karakterleriyle örtüşmez. Kulağa kaçtıklarına dair söylentilerde de gerçeklik payı bulunmamaktadır. Aslında kulağakaçanların insanlara hiçbir zararları dokunmaz. Kıskaçları, kendilerini yiyerek beslenen böceklere karşı bir savunma olarak vardır.

Halı Böceği

Böceklerin neredeyse tamamında olduğu gibi halı böcekleri de nemli ortamlarda hayatta kalabilirler. Eski eşyalar ve halılarda yaşamayı seven halı böcekleri, 1 ila 4 mm boyutlarında olur. Vücutları oval şeklinde olan bu böcekler, siyah, beyaz ve sarı desenli renklere sahiptir. Bazı durumlarda turuncu renge de denk gelebilirsiniz. Larvalar ise genellikle açık kahverengiden siyaha geçen bir renge sahiptir. Larvalar yoğun, dikene benzeyen kıllarla kaplı olur. Yetişkinlik döneminde ise boyutları gittikçe büyür.

Bit için Bitkisel Çözümler

Saçlarımızın arasında gizlenen bitler ile mücadele etmek kolay bir iş değildir. Bu asalak böcek türü, bit ilaçlarına karşı kolayca direnç kazanabilmektedir. Kafa derimizden kan emerek yaşamak için gerekli olan enerjiyi edinen bit, günde yaklaşık olarak 5 kez beslenir ve her beslenme anında kurbanına ağzında ve ayaklarında taşıdığı birçok zararlı mikro organizmayı bulaştırma riski taşır. Ayrıca inanılmaz bir kaşıntı hissi yaratarak yaşam kalitesini en alt seviyelere çeker.

Boyalı Saça Bit Gelir mi?

Kanımızla beslenen bir düşman, saçlarımızda gizleniyor. Özellikle okul çağındaki çocukların baş belası olan bu asalak böcek, günde beş defa besleniyor ve her beslenme esnasında, birçok hastalığa neden olabilen zararlı mikro organizmaları kurbanına bulaştırma riski oluşturuyor. En eski zamanlardan beri insanlığın bir sorunu olan saç bitleri için, hem kimyasal hem de doğal birçok çözüm bulunuyor. En etkili bit ilaçları her eczaneden bulunabiliyor. Bit tedavisi için kullanılan yöntemlerden biri de saçları boyamak ama tam bir çözüm için saç sirkelerini de yok etmek gerekiyor.

Sirke... Namı Diğer Bit Yumurtası

Saçlarımızın arasına gizlenen bir düşman var, kanımızı emmek için fırsat bekliyor. Kendisini ilkokul zamanlarından tanıyoruz; ilk kez yabancı bir topluluk içerisine girdiğimiz yerden. Akla ilk bit geliyor... Haklısınız ama biz bu yazımızda daha çok bitlerin başlangıç evresinden, bit yumurtalarından bahsedeceğiz. Bit yumurtaları, diğer isimleriyle sirkeler, cansız gibi görünürler ama siz bu görünüşe aldanmayın.

Karafatma Nasıl Yok Edilir?

Oryantal hamam böceği (Blatta Orientalis), ülkemizdeki adıyla “karafatma”, karanlık ve rutubetli yerleri seven bir böcektir ve kiler, mahzen, duvar boşlukları gibi her ışık almayan ortamlarda koloni kurabilir. Parlak koyu kırmızı veya siyah renklerinde olabilen istilacı hamam böceği; çoğunlukla açık havada yaşar ve gün ışığında taşların altında ve yaprak yığınlarının içinde saklanır. Şehrin kanalizasyon sistemini de yuva olarak kullanan karafatmalar, insanların evlerini istila ettikleri yetmezmiş gibi bir de onlara dizanteri ve hepatit gibi tehlikeli mikropları, virüsleri ve bakterileri bulaştırabilirler.

Sivrisineklerin Bulaştırdığı Hastalıklar

Çoğu insanın favorisi yaz mevsimidir. Birçok güzelliği de yanında getirir. Uzun günler, tatiller, sıcak havalar gibi birçok özelliği insanların yaza olan sevgisini arttırır fakat yaz aylarının beraberinde getirdiği tatsız bir misafir daha var. Onlar da sivrisinekler!

Karasineklerden Bulaşan Hastalıklar ve Korunma Yolları

Karasinekler, günlük hayatımızda en çok gördüğümüz ve günlük yaşantımızı paylaştığımız canlılardır. Karasineklerin uzunluğu 5-8 mm arasında değişir. Renkleri genel olarak koyu gri ve siyah olur. Yerleşim bölgelerindeki tüm sineklerin %90’ını oluşturur ve insanların yaşadığı tüm iklimlerde hayatta kalabilir. Bütün uçucu böcekler içinde arka kanatlarının değişimiyle oluşan ve halter denen denge organı sayesinde en üstün uçma kabiliyetine sahip, usta bir hava akrobatıdır. Bu akrobatlar, atasözüne de konu olduğu gibi mide bulandırır.


Uzman Yardımı
Sektöründe deneyimli uzmanlar tarafından cevaplanan sorulara ulaşabilir, Ev İlaçlama ilgili sorunuzu uzmanlarımıza iletebilirsiniz.
 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
  teknikturk@teknikturk.com.tr
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •