X KAPAT
/ Bilgi Merkezi

Ev İlaçlama

İnternette ya da web sitemizde böcek ilaçlama, su deposu temizliği ve canlı yakalama kafesleri ile ilgili araştırma yaparken, kimi sektörel sözcüklerle karşılaşabilirsiniz. Sözlük, sizin için sektörümüzün diline kılavuz olması amacıyla hazırlanmıştır. Düzenli içerik güncellemesi yapılan web sitemizde, sözlük de ihtiyaç dahilinde bu güncellemeye tabi tutulur. İçeriklerden maksimum fayda amaçlanırken, sözlük bölümü de size yardımcı olmayı hedefler.
Makaleler

"Ev İlaçlama" Etiketiyle Yayınlanmış Makaleler ve Soru-Cevaplar

Örümcek İlaçlama Metotları: Kendinizin Yapabileceği Şekilde!

Örümcekler genellikle dışarıda yaşarlar ama bazen evlerimize yiyecek aramak ve barınmak amacıyla girer ve ağlarını kurarlar. Tüm örümcek türleri zehirli ve tehlikeli değildir ama Türkiye’de yaşayan örümcekler arasında da zehirli olanları mevcuttur. Zehirli olsunlar ya da olmasınlar, evinizi örümceklerle paylaşmak istemezsiniz. 

Kötü Kadın Karadul: Karşınızda Karadul Örümceği

Dünyada yaşayan örümcek türleri çok fazla olmakla birlikte birçoğu da zehirli değildir. Ama karadul örümceği (Latrodectus mactans), zehirli örümcek türleri içinde bulunan, yüreklere en çok korku salan örümcekler arasında ilk sıralarda yerini alır. Karadul ismini, dişilerinin çiftleştikten sonra erkeklerini yemelerinden alan bu örümceklerin erkeklerinin zehirleri, insanlar için tehlikeli değildir. Kısacası bu örümceğe “kötü kadın karadul” desek yanlış olmaz.

Türkiye’de Bulunan Örümcek Türleri Hangileridir?

Örümcekler, Antarktika dışında dünyanın her yerinde yaşarlar. Fakat her örümcek türü de her yerde bulunmaz. Bazı örümcekler tropikal bölgelerde yaşamayı severken, bazıları daha kurak ya da farklı iklimlerin yaşandığı yerlerde hayatlarını devam ettirebilirler.

Örümcek Ne Yer?

Antarktika hariç, dünyanın çeşitli bölgelerine dağılmış olan örümcekler ne yer, ne içerler? Örümcekler etçildir ve beslenmeleri, genellikle güçleri yettiğince birbirlerini ve arı, sinek, kelebek ve kene gibi haşereleri yemek üzerine kuruludur. Büyük örümcek türleri için kertenkeleler, balıklar, kurbağalar, küçük yılanlar ve kemirgen yavruları da lezzetli birer av olabilirler.

Zehirli Örümcek Türleri Hangileridir?

Yakınlarımızda olmalarından pek memnun olmasak da, doğada hatırı sayılır derece örümcek bulunur. Bu örümceklerin bazıları kendi hallerinde takılan zararsız canlılarken, bazıları boylarına bakmadan koskoca insanların ölümlerine neden olacak kadar tehlikelidir. 

Mutfaktaki Böceklerden Nasıl Kurtulurum?

Siz onların küçük olduklarına bakmayın; böcekler zor yaşam koşullarına ve uzun süreli açlığa birçok canlıdan daha fazla dayanıklılar. Ama neden mutfak gibi yiyecek deposu yerler varken kendilerini zora sokup aç kalsınlar ki?

Zehirli ve Tehlikeli Keneler Nerelerde Bulunur?

Yaşam döngüleri gereği özellikle yaz aylarında ortaya çıkan keneler, birçok farklı türe sahip haşerelerdir. Hayvanların ve insanların vücutlarına tutunurlar ve kan emerek hayatlarını sürdürürler. Farklı evrelerdeki hayat döngüleri ve hızlı üreme özelliklerine sahip olmalarının dışında, kan emme işlemi sırasında canlılara ölümcül virüsler bulaştırmaları nedeniyle de dikkat çekerler. Kenelerin zararlarının başında gelen hastalıklar, zehirli keneler nedeniyle ölümcül sonuçlar da doğurabilmektedir.

Kene Öldürme Yöntemleri

Hayvanlara ve insanlara tutunarak kan emen ve genellikle parazit olarak yaşayan keneler, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi başta olmak üzere, taşıdıkları hastalıklar nedeniyle ölümcül sonuçlar doğurabilecek zararlı canlılardır. Kenelerin özellikleri arasında yer alan hızlı üreme nedeniyle kene istilası başladığı zaman etkin ve kesin sonuçlar sunan çözümler uygulamak gerektiği gibi kene ısırması durumunda da acil önlemler alınmalıdır.

Kene Çıkarma Yöntemleri

Haşereler arasında en zararlı ve en tehlikelilerden biri olarak kabul edilebilen keneler, insanların ve hayvanların vücutlarında parazit olarak yaşarlar. Yumurtadan çıkıp larva evresine geçmeleriyle birlikte, hayvanlara veya insanlara tutunurlar ve baş kısmında yer alan hortum benzeri organlarını vücuda gömerek yavaş yavaş kan emmeye başlarlar. Sivrisinekler gibi bu işlemi hızlıca yapmak yerine daha uzun süre asılı kalan kenelerin boyutları, beslenip doyduktan sonra birkaç kat daha büyür ve tutunamadıkları için vücuttan ayrılırlar.

Halı Güvesi Nasıl Temizlenir?

Tahıl güvesi, elbise güvesi ve un güvesine ek olarak halı güveleri de istilacı güve çeşitleri arasında yer alırlar. Güveler isimlerini, beslendikleri şeylerden alırlar. Halı güvesi de halıda yaşar ve halıdaki tozlar, kirler ve halının tüyleriyle beslenir. Elbise güvesi ve tahıl güvesine oranla daha küçük olan halı güvesinin belirleyici ve karakteristik özellikleri bulunur.


Uzman Yardımı
Sektöründe deneyimli uzmanlar tarafından cevaplanan sorulara ulaşabilir, Ev İlaçlama ilgili sorunuzu uzmanlarımıza iletebilirsiniz.
 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
  teknikturk@teknikturk.com.tr
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •