X KAPAT
/ Bilgi Merkezi

Ev İlaçlama

İnternette ya da web sitemizde böcek ilaçlama, su deposu temizliği ve canlı yakalama kafesleri ile ilgili araştırma yaparken, kimi sektörel sözcüklerle karşılaşabilirsiniz. Sözlük, sizin için sektörümüzün diline kılavuz olması amacıyla hazırlanmıştır. Düzenli içerik güncellemesi yapılan web sitemizde, sözlük de ihtiyaç dahilinde bu güncellemeye tabi tutulur. İçeriklerden maksimum fayda amaçlanırken, sözlük bölümü de size yardımcı olmayı hedefler.
Makaleler

"Ev İlaçlama" Etiketiyle Yayınlanmış Makaleler ve Soru-Cevaplar

Kan Emen Böcek Türleri

Kan emerek beslenen böcek türleri, insanlar ve hayvanlar için tehlike arz eden böcek türleridir. Çünkü kanınızla temas ediyorsa mutlaka bir hastalık bulaştırma riskleri de bulunuyor demektir. Sineklerden kenelere, Türkiye’de yaşayan kan emici böcekleri bir araya getirdik ve onlardan nasıl korunmanız gerektiğini anlattık.

Tahta Kurdu Nasıl Yok Edilir?

Tahta kurdu, tos böceğigiller ailesinin bir üyesidir. Hem psikolojik hem de maddi anlamda zararı oldukça büyüktür. Kendini hiç belli etmeden mobilyalarınızı çürütür ve kullanılmayacak hale getirir. Değerli ahşap eşyalarınıza dadanan tahta kurtlarını tanımanız, erken teşhis açısından oldukça önemlidir.

Tahta Kurdu Nasıl Ses Çıkarır?

Evinizde ahşap eşyalarınız varsa, tahta kurdu riski her zaman bir kâbustur. Hem malzemenizi tekrar kullanamayacak hale getirir hem de moralinizi bozarlar. Tos böceğigiller ailesine üye olan bu böceklerin bir başka özelliği de, hiç çaktırmadan tüm mobilyalarınızı çürütebilme yetenekleridir.

Doğal ve Etkili Sivrisinek Kovucular

Yaz aylarının en büyük kabusu sivrisineklerdir. Vızıldayarak kafamızın etrafında uçup uykumuzdan uyandıran sivrisinekler, kan emerek beslenen böcek türlerindendir. Nemli ortamlarda yaşamayı severler. Özellikle durgun suların etrafında yaşayan sivrisinekler, geceleri beslenen hassas yapılı ve rahatsız edici zararlı böceklerdir. Yaz aylarında huzurlu ve sağlıklı uykular uyumak veya cildinizde oluşacak yaralardan korunmak için gerçekten işe yarayan önerilerimizi uygulayabilirsiniz.

Sivrisinekleri Yok Etmenin 11 Doğal ve Etkili Yolu

Yaz aylarının baş belası sivrisineklerle mücadele etmenin neredeyse imkansız olduğunu, tüm çabalarınıza rağmen vücudunuzda bulduğunuz kaşındırıcı ve kırmızı şişliklerden anlayabilirsiniz. Onlar mutlaka bir yolunu bulup sizi ısırır, kanınızı emerler. Bu sevilmeyen yaz misafirlerinin en büyük dertleri, aç karınlarını doyurmaktır.

Çıyan Sokmasının Tedavisi Nasıl Olur?

Çıyanlar (Chilopoda), omurgasızların en büyük şubesi olan eklem bacaklılara ait, çok bacaklılar sınıfının uzun vücutlu, hızlı hareket eden üyeleridir. Antarktika dışında her yerde yaşayan çıyanların boyları 1 mm ile 30 cm arasında değişir. Sıcak havalarda etkinliği artan çıyanlara genellikle bahçelerde ve kapı eşiklerinde rastlarız. Çıyan türleri ise kızıl çıyan, kırmızı çıyan, siyah çıyan, sarı çıyan gibi renklerine göre isim almıştır. Çıyanlar görünüş olarak kırkayaklara benzerler; fakat çıyanların her vücut bölmesinde 1 çift ayak, kırkayaklarınkinde ise 2 çift ayak bulunur.

Türkiye`de En Sık Rastlanan Sivrisinek Türleri

Sivrisinekler sulak alanlarda yaşamayı sever. Üremelerini durgun sularda gerçekleştirirler. Dünyada da yaklaşık 2,700 tür sivrisinek bulunduğu düşünülmektedir. Aedes, Anofel ve Culex sivrisinekleri ise hem ülkemizde hem de dünyada en sık görülen sivrisineklerdendir.  Bu sivrisinek türlerinin neler olduğunu ve özelliklerini bilmek, sivrisinek mücadelesinde bizi bir adım daha öne çıkarır.

Sinek İlaçlama Yöntemleri: Evimiz ve Çevremiz İçin

Evlerimizde en sık görülen sinekler karasinek, sivrisinek, meyve sineği vb. olsa da dünya üzerinde yaşayan yaklaşık 100.000 sinek türü olduğu bilinmekte. Bu sinekler doğaya katkı sağlayıp zararlı haşereler için tehdit oluştursalar da, insanlar için zararlı ve rahatsız edici canlılar oldukları kesin. Çünkü türlerine göre farklılık gösterseler de sinekler, çöpler ve çürüyen yiyeceklerle beslenip dolaştıkları yerlere virüs bulaştırarak sağlık sorunlarına neden olabilmekteler.

Etrafta Uçuşan Bu Kör Sinekler de Neyin Nesi?

Etrafta anlamsızca uçan, kovaladığınız halde hiçbir hamlede bulunmamışsınız gibi tekrar burnunuzun dibine girmekte beis duymayan sinekler, halk arasında “kör sinek” olarak da tabir edilir. Ama aslında kör sinek diye bir sinek türü yoktur. Küçük boyutlu bu sinekler, hem sinir bozucu hem de bazılarının bakteri taşıması nedeniyle sağlığa zararlıdır.

Sivrisinek Tuzağı. Evde Kolayca Yapabileceğiniz Haliyle!

Özellikle yaz aylarında hayatımızı zindana çevirme teşebbüsünde bulunan sivrisinekler, yarattıkları antihijyenik ortam kadar bizi ısırmaları ve dayanılmaz kaşıntılara neden olmaları bakımından da son derece rahatsız edici canlılardır. Sivrisinekle mücadele için piyasada satılan çeşitli sinek ilaçları mevcut. Peki, kendi sinek savarınızı kendiniz yapmaya ne dersiniz?


Uzman Yardımı
Sektöründe deneyimli uzmanlar tarafından cevaplanan sorulara ulaşabilir, Ev İlaçlama ilgili sorunuzu uzmanlarımıza iletebilirsiniz.
 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
  teknikturk@teknikturk.com.tr
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •