X KAPAT
Erhan ÖZDEMİR | Tekniktürk
/ Bilgi Merkezi / Erhan ÖZDEMİR

Erhan ÖZDEMİR

Erhan ÖZDEMİR
Uzmana Danış
2006 yılından bugüne çeşitli sektörlerde satış pazarlama saha uygulama ve yönetim konularında görev alan Erhan ÖZDEMİR Halk Sağlığı ve Haşere Kontrolü konusunda hizmet veren Tekniktürk’ün Mesul müdürüdür.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Mühendisi bölümü mezunu olan Erhan ÖZDEMİR, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası üyesi olup 2013 yılından itibaren Halk Sağlığı ve Haşere Kontrolü Konusunda Hizmet vermektedir.

Grafik Tasarım, Arama motoru reklamcılığı (Google), Doğa Fotoğrafçılığı ve Bilişim Dünyası özel ilgi alanları içinde yer almaktadır.
 • Uzmanlarca verilen yanıtlar öneri mahiyetinde olup uygulamada karşılaşılabilecek her türlü maddi-manevi zarardan ve olumsuz sonuçlardan ilgili uzman ve/veya Tekniktürk sorumlu değildir. Uzmanlarımızın uzmanlık alanı dışındaki sorulara veya daha önce cevaplanmış sorulara cevap verilemeyecektir, hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.

YAYINLANMIŞ MAKALELERİ

Fare Kulak Yer mi?

Memeli hayvan sınıfında olmalarına rağmen haşereler gibi yuvalandıkları alanları istila eden fareler, doğanın en zararlı canlıları arasında yer alırlar. Hızlı üreme ve çabuk gelişme özelliklerine ek olarak toplu yaşadıkları için, yuvalandıkları bölgedeki besin kaynaklarını tüketene kadar yaşamaya devam ederler. Bölgelerindeki besin kaynaklarının fazlalığı ve iklimin sıcak olması durumunda ise, daha hızlı ve çok üreyerek popülasyonlarını arttırırlar.

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Fare Nerede Yaşar? Yuvasını Nereye Yapar?

En zararlı memeli hayvanlar arasında gösterilen fareler, hızlı üreme ve hemen her şeyi tüketebilme özelliklerine sahiptirler. Güçlü dişleri sayesinde mermeri bile kemirebildikleri gibi farklı fare türleri, yaşam alanlarına göre fare gıdaları daha çok tüketirler. Aynı şekilde doğaya ve yeni şartlara uyum sağlamakta yetenekli oldukları için de, birbirinden çok farklı ortamlarda ve mekanlarda yaşayabilirler.

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Klozetten Fare Çıkar mı?

Doğanın en tehlikeli memeli canlıları arasında yer alan fareler, diğer birçok kemirgene ve haşereye göre üstün özelliklere sahiptirler. Güçlü ön dişleri ile hemen her şeyi kemirip ısırabildikleri gibi, keskin tırnakları ve uzun kuyrukları sayesinde de çok iyi tırmanma özellikleri bulunur. Hızlı hareket etme yeteneklerinden de yararlanarak en dik yüzeylere bile başarılı bir şekilde tırmanabilirler.

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Fare Ölüsü Koku Yapar mı? Kokusu Nasıl Giderilir?

Hem evlerde ve insanların yaşam alanlarına yakın bölgelerde yaşayabilen hem de ekili arazi ve fidanlık gibi doğal ortamlarda yaşayabilen fare çeşitlerinin bulunması, fare ile mücadele konusunu zorlaştırabiliyor. Özellikle ev faresi, fındık faresi, çatı faresi, sıçan gibi insanlarla iç içe yaşayan fare türleri, sıklıkla geceleri açığa çıktıkları ve kuytu köşe olarak tanımlanabilecek alanlarda yuvalandıkları için kolaylıkla tespit edilemezler.

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Bahçe İlaçlama Nasıl Yapılır?

Bahçe ilaçlaması yaparken evdeki haşerelerden kurtulma yöntemlerinden daha farklı yöntemler uygulanır; çünkü açık havada yapılacak ilaçlamada hava sıcaklığı, havanın rüzgârlı olup olmaması, kullanılan ilacın bitkilere ve hayvanlara zarar verme olasılığı gibi birçok faktör göz önünde bulundurulur.

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Köpekten Kene Nasıl Çıkarılır?

Havaların ısınmasıyla birlikte her sene, tekrar ve tekrar gündemi işgal eden keneler, kan emerek yaşayan parazit canlılardır. Hem insanlarda hem de hayvanlarda görülebilen kene çeşitlerinin kesin sayısı bilinmese de, 900 farklı tür olduğu tahmin edilmektedir. Sert keneler ve yumuşak keneler olarak iki ana ailede incelenebilecek keneler, tutundukları hayvana ve renklerine göre siyah kene, kahverengi kene, gri kene, güvercin kenesi, sığır kenesi, köpek kenesi gibi isimlerle de anılır. Bu türler içinde en sık görülen türlerden biri de köpek kenesidir.

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Böcek Alerjisi, Belirtileri ve Tedavi Yolları

Birçok insan böcek sokması durumu ile karşı karşıya kaldığında çok da şiddetli olmayan tepkiler verir; en azından fiziksel tepki olarak. Çoğu zaman hafif bir kızarıklık, şişme, kaşıntı yaşanır ve bu belirtiler yaklaşık 1 saat içinde kaybolur. Fakat böcek alerjisi söz konusu olduğunda bu belirtiler çok daha şiddetli, uzun süreli ve en kötüsü de tehlikeli olur.

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Zika Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Flaviviridae virüs familyasının ve Flavivirus cinsinin bir üyesi olan Zika virüsü (ZKV), “Aedes aegypti” cinsi sivrisineklerin insanları sokması ile yaygın hale gelmektedir. Son zamanların küresel sağlık tehdidi olarak kabul edilen bu virüs, Brezilya başta olmak üzere Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları ile Orta ve Güney Amerika’dan tüm dünyaya yayılmakta ve Zika hastalığı da denen çok ciddi sağlık sorununa yol açmaktadır.

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Nedir?

Kırım Kongo kanamalı ateşi, keneler tarafından bulaştırılan bir hastalıktır. Kene ısırması sonrasında insanlara taşınan ve hastalığa yol açan virüs ise "Nairovirüs" ailesinden "Bunyaviridae" türünden, “Hyalomma marginatum” adlı bir virüstür.

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Örümcek İlaçlama Metotları: Kendinizin Yapabileceği Şekilde!

Örümcekler genellikle dışarıda yaşarlar ama bazen evlerimize yiyecek aramak ve barınmak amacıyla girer ve ağlarını kurarlar. Tüm örümcek türleri zehirli ve tehlikeli değildir ama Türkiye’de yaşayan örümcekler arasında da zehirli olanları mevcuttur. Zehirli olsunlar ya da olmasınlar, evinizi örümceklerle paylaşmak istemezsiniz. 

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
  teknikturk@teknikturk.com.tr
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •